Autorytet nauczyciela

Autorytet nauczyciela

W szkole za czasów komunizmu nauczyciel miał dużo więcej przywilejów, jego autorytet był niepodważalny i to on wraz z rodzicami do spółki wychowywał.

Jak wyglądała rola nauczyciela kiedyś?
Dlaczego rodzice powinni współpracować z nauczycielem?


Czy wiesz, że

Jeśli proces wychowania nie rozpoczął się w domu, szkoła nie jest w stanie stworzyć jego substytutu.

 

Obecnie

We współczesnej szkole nauczyciel może niewiele w porównaniu do czasów ubiegłych – jego rola ogranicza się do słownego zwrócenia uwagi i do możliwości kontaktu z rodzicami. Uczniowie często nie maja szacunku do swoich wychowawców, wiedzą, że mają dużo więcej praw i prawo jest po ich stronie. Kiedyś pyskowanie nie przeszłoby, ponieważ nauczyciel od razu sięgnąłby po długą linijkę i przyłożył nią gdzie trzeba. Nie twierdzę wcale, że tamtej ustrój był dobry, ale w szkole panowała większa dyscyplina, uczniowie byli kulturalniejsi i znali swoje miejsce.

„Nie jest możliwe, aby autorytet nauczyciela cokolwiek znaczył, gdy rodzic go co krok podważa.”

 

Rodzice

Autorytet nauczycieli jest również podważany przez rodziców, którzy często w domu wyrażają się źle o nauczycielach. Niektóre opinie są oczywiście słuszne, bo w każdym zawodzie znajdą się pasjonaci i osoby wykonujące swoje obowiązki z przymusu, jednak rodzic powinien z nauczycielem współpracować dla dobra dziecka, ustalić jedną linię działań dla obu stron.

„Obyśmy niedługo nie byli świadkami sytuacji, kiedy to nauczyciel słucha ucznia a nie odwrotnie.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>